Dnes je tomu přesně 52 let ode dne, kdy se upálil Jan Zajíc. Reagoval tak na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a rezignovanou společnost, která nevyslyšela výzvy jeho předchůdce Jana Palacha.
Jméno Jana Zajíce se do českého podvědomí nevrylo tak hluboce jako Jana Palacha, první lidské pochodně. I tak si ale zaslouží, aby se jeho odkaz připomínal. S Palachem nesdílí totiž jen křestní jméno a konec, ale také ideály, které je k němu dohnaly.
Rodáka z Vítkova a tehdy devatenáctiletého studenta střední průmyslové školy železniční velmi zajímala Palachova oběť. Účastnil se protestní hladovky, studentské akce, která měla Palachovi vyjádřit podporu. Podle tehdejších pamětníků postupně rostla Zajícova frustrace s nečinností tehdejší společnosti a 25. února a sotva čtyřicet dnů po aktu Jana Palacha se rozhodl pro stejný čin. Jan Zajíc se upálil v průjezdu domu č. 39 v horní části Václavského náměstí v Praze. Toho stejného dne, okolo půl druhé odpoledne, ještě na místě zemřel.
Zanechal po sobě také dopis, kde se rozloučil s rodinou a krom toho se také pokusil vysvětlit čin spoluobčanům. V něm mimo jiné napsal: „Stávkujte, bojujte!“, „Kdo nebojuje, nezvítězí!“ a „Umřel jen ten, kdo žil pro sebe!“
Událost otřásla jeho rodištěm, kde se dne 2. března 1969 konal smuteční pochod. Od té doby se s Vítkovem pevně pojí, tamější náměstí dodnes nese jeho jméno. To ale není jediné, co je dnes pojí dohromady.
Jak redakci IKSŽ potvrdil starosta tohoto moravskoslezského města Jan Smolka, právě tady žije jeho dědictví nejsilněji. „Odkaz Jana Zajíce je pro nás ve Vítkově velmi důležitý. Hlavně pro naše mladé lidi a studenty, už žijí ve svobodné době a mohou dosáhnout svého plného potenciálu.“
Od roku 1992 zde pod zastupitelstvem města působí nadační fond Ceny Jana Zajíce, který každoročně oceňuje mladší i starší studenty z tamějšího regionu za výjimečné úspěchy či odvahu.
Za zmínku stojí také televizní film Jan z roku 1991, díky kterému se po revoluci Jan Zajíc opět výrazněji dostal do veřejného povědomí. Ten je s cenou pevně spojen skrz současného čestného ředitele nadačního fondu Vladislava Kučíka, který dodnes pečuje o památku Jana Zajíce.
Jako všechny letošní události i tuto komplikuje současná pandemická situace. Úřad města již potvrdil, že eponymní cena se bude udělovat i tento rok. Je ovšem stále otázkou, kdy přesně a za jakých okolností. Potvrzeno bylo, že se udělování letos obejde bez slavnostního koncertu a ceremonie, které jej většinou doprovází. Finální datum ještě není upřesněno.
Michal Kukla