Hlavní město před pandemií koronaviru patřilo mezi 20 nejnavštěvovanějších měst světa. Praha tradičně otevírala své krásy milionům turistů z celého světa. Dnes tu ale o cizince zavadíte jen mimořádně, většina z nich je pryč a zůstala po nich jen prázdná náměstí a uzavřené podniky. Z Prahy stověžaté, pulzující životem se stala Praha koronová, tichá, prázdná a smutná.
Michal Mach
Pražský hrad je nejnavštěvovanější památkou hlavního města. V roce 2018 Hrad evidoval téměř dva a půl milionu turistů.
Ulice Na Příkopě patří k turisticky nejfrekventovanějším. V roce 2020 však metropoli navštívily pouze 2,2 milionu turistů. Propad od předešlého roku činí ohromujících 93 %.
Před nouzovým stavem metro přepravilo denně přes dva miliony cestujících. V době krize jde pouze o přibližně 600 tisíc cestujících.
Takto nyní vypadá Malostranské náměstí. Oblíbená restaurace U Mecenáše je zavřená už od října 2020.
Do kostela svatého Mikuláše na Malé straně, barokní dominantě Prahy, byste se snažili podívat marně – až do odvolání je uzavřen kvůli pandemii.
Kostel Panny Marie Matky Ustavičné pomoci a sv. Kajetána je jedním z mála, kde stále probíhají bohoslužby pro věřící.
Karlův most patřil k místům s nejhustším výskytem turistů. Kvůli dopadu nákazy na cestovní ruch uvolnil magistrát hlavního města přibližně 120 milionů korun.
I přes vládní nařízení se na Staroměstském náměstí konají demonstrace, které nařízení porušují. Ta poslední zde byla 7. března a byly při ní zatčeny desítky demonstrantů.
Na Václavském náměstí vydatně ubylo turistů. Akce se tu však pořádají pořád, příkladem jsou Václavské Vánoce, na kterých se vybralo přes čtvrt milionu korun pro neziskové organizace.
Pasáž U Stýblů je už měsíce prázdná. To by se ale mohlo změnit, jelikož by zde měl nalézt od dubna útočiště FAMUFEST, filmový festival studentů FAMU.
Nejvíce lidí v centru nalezneme na odběrovém místě na Václavském náměstí. Toto odběrové místo je určeno primárně pro turisty, testovat se zde ale nechávají i Pražané. V Praze je k 20.3. aktuálně nakaženo 23 tisíc.