Cenová hladina v minulém měsíci vzrostla o 1,3 %, meziročně se inflace zvedla o 11,1 %. To vyplývá z dat České národní banky o vývoji inflace k únoru letošního roku a Indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. K cenovému růstu přispívá z velké části rychlé navýšení cen potravin, zdražování energií v souvislosti s bydlením nebo nečekaně výrazně dražší pohonné hmoty, jejichž cena se meziročně navýšila o více než 31 %. Dražší plyn a elektřina mají velký vliv i na cenu služeb.
„…jestli jsme odhadovali, že bude průměrná inflace letos někde mezi osmi, devíti procenty, tak dnes už se určitě posouváme někam k desíti, jedenácti. Není to řádově víc, ale viditelně víc to je určitě…“, uvedl dnes guvernér ČNB Jiří Rusnok pro Český rozhlas.
Klesá také hodnota koruny, důvodem je probíhající ozbrojený konflikt na Ukrajině. V návaznosti na ruskou invazi bude podle ČNB inflace pravděpodobně v následujících měsících dále stoupat.
Úrokové sazby ČNB opakovaně zvedala v minulých měsících. Zda se budou v nejbližší budoucnosti zvedat znovu, není zatím podle Jiřího Rusnoka jasné.
Změny nastávají i ve výdajích pro domácnosti
„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému únoru o více jak 11 %. Meziroční růst cen zrychluje od loňského července, tedy již 8 měsíců v řadě. Nejvýraznější cenové nárůsty jsme zaznamenali u položek bydlení, dopravy a potravin,“ uvádí Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.
Výrazné úpravy cen zaznamenal ČSÚ u pekárenských výrobků a obilovin, které zdražily o 11,3 % nebo u mléčných výrobků a vejcí, která jsou k dostání o 8,8 % dráž než před rokem.
Co se týče meziměsíčního růstu, výrazné změny nastaly v cenách elektřiny, která je dražší o 3,2 %, u zemního plynu to je 5,6 %. Naopak levnější, než v lednu je teď vepřové maso nebo vejce.
Kvůli válce na Ukrajině je podle mnoha expertů však prakticky nemožné odhadnout, jaké změny cenové hladiny tento rok nastanou.
Šimon Pudlovský