Začal festival moderního umění First Art Fair v holandském Amsterdamu. Ačkoliv se tradičně pořádá v lednu, kvůli pandemii koronaviru museli milovníci umění počkat až do jara. Na čtyřdenní akci můžou návštěvníci obdivovat široké spektrum umění – od abstraktního po figurativní. V Passenger Terminalu nedaleko centra svá díla vystavuje 25 vybraných galerií a 75 umělců z celé země. K zakoupení jsou obrazy, sochy, fotografie, ale i šperky od renomovaných i začínajících kreativců.
Pro nadšence, kteří chtějí dílům porozumět více do hloubky a náležitě je ocenit, pořadatelé vymysleli doprovodný program s názvem Artist Talks. Přibližně půlhodinová povídání s jednotlivými umělci začínají zítra. Na nich se návštěvníci dozví více o umělcích samotných, jejich dílech a také zjistí, jak vypadá tvůrčí proces. Všechna vystoupení budou výhradně v holandštině.
Anders Wolhar, Galerie MooiMan, autor: Žaneta Levíčková
autor: Žaneta Levíčková
H2O Waterbag small, Dylan Martinez, Van Loon Galleries – Vught, autor: Žaneta Levíčková
V pátek vystoupí například Herman Kuypers známý svou fascinací židlemi. „Proč tak miluju židle? Židle musí být velmi solidní, abyste si na ni mohla sednout. Když navrhuji židli, musím přemýšlet velmi opatrně, jak jí zkonstruovat, ale na druhé straně designéři hledají východiska, jak je udělat lehké a hravé. To je to, co kombinuji a to, co dělám už od dětství,“ říká učitel výtvarného umění z Tilburgu. Židlím připisuje lidské vlastnosti a chce, abychom se na předmět každodenní potřeby dívali z jiné perspektivy. „Snažím se přenášet 3D předměty na 2D povrch. Vyrostl jsem na farmě, kde nebyly žádné papíry a výtvarné pomůcky, které bych mohl použít. Máma mi vždycky schovávala krabice a obálky, abych měl na co kreslit. Nikdy ji nenapadlo, že by mi v obchodě mohla koupit třeba papír,“ směje se umělec, který umělcem prý nikdy být nechtěl.
Herman Kuypers se svým oblíbeným obrazem. Dílo s názvem Babel‘s End III stojí 3 500 euro., autor: Žaneta Levíčková
Další umělkyní, která poodhalí své soukromí a zákulisí tvorby v sobotu, je Willy Felice. Semiabstraktní díla v jejím podání nejčastěji inspiruje arabská poezie a kaligrafie.
Willy s uměním začínala ve svých 16 letech a baví ji doteď., autor: Žaneta Levíčková
Za zmínku stojí také Tannia Rivillis (Galerie Bonnard), která vyniká portréty ve stylu současného realismu. Na Artist Talks vystoupí v neděli. Umělkyně s rusko-indickými kořeny říká, že její osobní značkou je nestálost a neustálé hledání toho, co chce dělat. S tvorbou začala až ve svých 26 letech a je prý stále moc mladá na to, aby se její umělecký styl ukotvil. Tannia pracuje s odvážnými a expresivními barvami, ve kterých můžeme pozorovat vliv ruské umělecké školy. „Nejraději tvořím portréty lidí, kteří jsou krásní neobvyklým způsobem“, říká. Dodává, že skutečný umělec takového člověka dokáže v davu lidí rozeznat během několika sekund. Přiznává, že se někdy cítí jako podivín, když někoho cizího pozoruje moc dlouhou dobu. Často si totiž představuje, jak by jej ztvárnila na plátně a nechává se unést.
Stanoviště Galerie Bonnard – portréty Tannii Rivillis, autor: Žaneta Levíčková
Festival měla původně zahájit poslankyně a bývalá televizní a rozhlasová moderátorka Sylvana Simons, zakladatelka a lídryně levicové a antikapitalistické strany BIJ1. Od vzniku v roce 2016 strana bojuje proti diskriminaci na základě rasy, pohlaví, ekonomického statusu a sexuální orientace ve všech aspektech společnosti. Kvůli nemoci se ale nedostavila. Zastoupila ji Carla Kamamba (BIJ1), nově zvolená městská radní, která na First Art Fair přijela přímo po inauguraci. Na slavnostním ceremoniálu společně se zástupci Galerie MooiMan široké veřejnosti poprvé ukázala portrét Sylvany Simons od holandského umělce Wima Heldense.
Novopečená vítězka voleb Carla Kamamba před portrétem lídryně strany BIJ1 Sylvany Simons, autor: Žaneta Levíčková
Autor portrétu Wim Heldens a zástupci Galerie MooiMan, autor: Žaneta Levíčková
Jelikož pořadatelé věří, že festival nejde oslavit bez věnování pozornosti směrem k válce na Ukrajině, bude část výdělku předána organizaci Giro 555. Zakoupením předmětů označených ukrajinskou nálepkou se pak finančně pomáhá uprchlíkům. Hned první den festival přilákal přes 600 návštěvníků, v těch následujících organizátoři očekávají návštěvnost v řádu tisíců. Základní vstupné na festival činí 12,50 euro.
Web: http://www.firstartfair.nl/en/
Instagram: https://www.instagram.com/firstartfair/
Adresa: Piet Heinkade 27, 1019 BR Amsterdam