Dotaci na výměnu neekologických kotlů budou moci získat domácnosti s nízkými příjmy. Stát jim proplatí až 95 % nákladů. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že jde o domácnosti s příjmem do 14 242 korun na osobu. Většina krajů podle něj vyhlásí programy v květnu a červnu. Ekologická organizace Greenpeace opatření vítá, snížit to podle ní může závislost na ruském plynu.
Na kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti vyčlenilo ministerstvo životního prostředí 5,5 miliardy korun. V rámci dotace proplatí lidem až 95 % nákladů na pořízení tepelných čerpadel (maximálně 180 tisíc korun) nebo kotlů na biomasu (130 tisíc korun). Na plynové kondenzační kotle dá stát až 100 tisíc korun, podmínkou je ale vyměnit či závazně objednat kotel do konce dubna.
„Kotlíkovými dotacemi míříme především na nízkopříjmové domácnosti, kterým chceme pomoci změnit své chování z hlediska ochrany ovzduší a jejich energetické nezávislosti,“ řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Mezi možné zájemce patří i lidé pobírající příspěvek na bydlení, podle Jurečky jich může o dotaci požádat až 12 tisíc. „Cíleně oslovujeme tyto skupiny obyvatel, aby věděly, že nemusí pořád chodit pro příspěvek na bydlení, ale že svoji situaci výrazně změnit,“ vysvětlil ministr. S propagací podle něj pomůžou úřady práce.
Zpřístupnění dotací pro lidi s nižšími příjmy vítá i ekologická organizace Greenpeace. „Nová opatření jdou určitě správným směrem. Jsou součástí řešení klimatické krize, zároveň snižují závislost na ruském plynu a některé z nich pak pomáhají i proti vysokým účtům za drahé energie,“ napsal redakci IKSŽ mluvčí organizace Lukáš Hrábek.
Uspořit energie můžou i další dotace
Většina krajů vyhlásí nové kolo kotlíkových dotací v květnu a červnu, některé – jako Plzeňský kraj – už výzvu vypsaly dříve. „Zájem je velký. Z krajů zatím evidujeme žádosti za tři miliardy korun, a to se výzvy ještě pořádně nerozjely,“ uvedl náměstek ministryně životního prostředí Jan Kříž. Dotace se podle něj proplácejí i zpětně, a to od začátku roku 2021.
Úsporu energií si ministři slibují i od nového programu Nová zelená úsporám Light, který bude financovat menší úpravy na domech. „Představme si třeba zateplení střechy nebo půdy, vybraných obvodových stěn, výměnu části oken a dveří,“ vysvětluje ministryně Hubáčková.
Ministerstvo na nový program vyčlenilo miliardu korun, peníze by mohlo získat až 15 tisíc lidí. „Příspěvky na dílčí zateplování a energetické úspory mají určitě smysl,“ komentuje novinku mluvčí Greenpeace Hrábek, ale dodává, že stát by měl vyčlenit víc peněz na už existující program Nová zelená úsporám. „Jako největší slabinu vidím fakt, že na rozdíl od kotlíkových dotací není úplně dostupná nízkopříjmovým a zranitelným skupinám obyvatelstva,“ doplňuje.
Dotační program Nová zelená úsporám funguje od roku 2014 a podporuje zateplování domů, snižování jejich energetické náročnosti nebo výstavbu solárních a fotovoltaických panelů. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana se do něj letos zřejmě přihlásí nejvíc lidí v historii. „Za polovinu roku budeme mít přijatých tolik žádostí jako standardně za rok,“ prohlásil.
Šimon Rogner