Atmosféra nezná hranice, i proto se před 73 lety státy pod záštitou OSN dohodly na zřízení organizace, která sdílí poznatky z oblasti počasí. Mezi zakládající členy patřilo také bývalé Československo, a i dnes se v ní čeští meteorologové významně angažují. Společně se zahraničními kolegy sledují změny klimatu, zabývají se také povodněmi a suchem.
Češi se Světovou meteorologickou organizací (WMO) sdílejí například data o klimatických jevech, která pomáhají zpřesňovat předpovědi. „Také nominujeme odborníky do různých komisí, jež se věnují dílčím tématům, ať už v oblasti technické nebo komunikační, ale samozřejmě i klimatologické,” vysvětluje českou roli šéf prognózy ČHMÚ v Ústí nad Labem Martin Novák.
Prostřednictvím speciálních programů pomáhá WMO členským státům sdílet a porovnávat meteorologická i klimatická data. „Jedná se například o standardizaci měření, mezinárodní výměnu informací i metod zpracování a následnou prezentaci získaných údajů,” říká vedoucí regionálního předpovědního pracoviště Roman Volný. Klíčová je především komunikace. „Atmosféra hranice nezná. Nerespektuje území daného státu a už vůbec ne to, kdo se s kým kamarádí a kdo naopak ne,” doplňuje kolegu Novák.
Od roku 1950, kdy organizace vznikla, se v postupu předpovědi počasí a zkoumání atmosféry změnilo téměř vše. Rozvinula se třeba radarová a družicová meteorologie. „Od 30. let sice existovaly nějaké matematické postupy. Ty ale nebylo možné vyzkoušet v praxi, protože ještě neexistovala výpočetní technika. Drtivá většina vývoje matematického modelování atmosféry tedy spadá do doby existence WMO,” pokračuje Novák.
Právě technologický pokrok a nové způsoby předpovědi změnily i televizní relace. Na českém území se počasí vysílalo od roku 1961. „Na obsah a kvalitu měly kromě přesnějších a vyspělejších metod získávání meteorologických údajů vliv zejména nově zaváděné analogové a digitální počítačové technologie. Ty umožnily vizuálně bohatší, názornější a srozumitelnější předávání informací,” přibližuje pedagog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Martin Lokšík.
Světový den meteorologie má každoročně jiné téma, které se věnuje současným otázkám v oblastech meteorologie, klimatologie a hydrologie. Výkonná rada WMO pro letošní rok vybrala „Budoucnost počasí, klimatu a vody napříč generacemi”.
Karolína Šimečková