Současný systém důchodů v České republice je neudržitelný a jejich poměr k reálným mzdám bude ze současných 48 procent postupně klesat. Svého minima dosáhne do čtyřiceti let, jak vyplývá z analýzy společnosti Cyrrus. Mladí lidé nicméně mají možnosti, jak si ke stáří přilepšit – mohou investovat nebo spořit. Analytici zveřejnili odhad, kolik peněz na to budou potřebovat.
Důchody u nás fungují na průběžném principu. Ekonomicky aktivní obyvatelé odvádí příspěvky na sociální pojištění, které jsou ihned využity k výplatě stávajících penzí. „Tento systém garantuje určitou jistotu, protože neexistuje žádné riziko ztráty peněz, zároveň ale hodně závisí na demografickém vývoji, který je v tuhle chvíli nepříznivý,“ říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Nyní připadají na jednoho seniora tři pracující lidé, v budoucnu to budou pouze dva.
Rozpočet je už nyní v deficitu a stát bude muset nastalou situaci řešit. Analytici nepočítají s tím, že by politici přišli s kompletní reformou. „V tu chvíli zbývají pouze parametrické úpravy, můžete navýšit věk odchodu do penze, zvýšit sociální pojištění nebo upravit podíl vyplácené částky k průměrné mzdě,“ vysvětluje Hradil.
Proti zvýšení hranice odchodu ze současných 65 let se nedávno vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Analýza i proto počítá se třetí možností. Podíl bude postupně klesat, svého minima pak dosáhne v roce 2059, kdy bude činit pouhých 27,2 procent vůči průměrné mzdě. To by dnes odpovídalo částce zhruba 12 tisíc korun.
Analytička Cyrrusu Anna Píchová přiblížila, kolik musí nynější generace měsíčně investovat nebo spořit, aby se měla aspoň stejně jako současní důchodci. „Platí, že čím dříve se naší situací začneme zabývat, tím lépe, jelikož peníze budou moci déle pracovat.” Pokud by se současný dvacátník chtěl mít jednou podobně jako dnešní senioři, musel by buď investovat necelých tisíc korun měsíčně do dynamických fondů, nebo si pravidelně odkládat téměř osm tisíc. Kdyby se chtěl mít o 25 procent lépe, částky by se vyšplhaly skoro na dvojnásobek.
Pro třicátníky a čtyřicátníky platí, že jsou sumy ještě vyšší. Aby si zachovali finanční úroveň současných důchodců, vyšlo by je to na investici dvou, respektive necelých čtyř tisíc měsíčně, případně musejí uspořit devět a půl tisíce, potažmo jedenáct tisíc.
Z tiskové konference Štěpán Ťalský