Sál najednou zmlkne. Není slyšet smích ani šepot, jen tichý hlas básníka Miloše Doležala, který předčítá z nejnovější sbírky Jana bude brzy sbírat lipový květ. V ní se loučí s manželkou, jež před necelými dvěma roky náhle zemřela. Odmlčí se, zhluboka se nadechne a otočí list. „Texty vznikaly bezprostředně, většinou v probdělé noci nebo v polosnu,“ přibližuje na druhém ze čtyř autorských čteních v Knihovně Václava Havla. Spisovatelé na nich představují díla nominovaná na Magnesii Literu.
Se sbírkou se Doležal uchází o cenu za poezii, vydat ji ovšem chtěl především pro své děti a blízké. V útlé knížce vzpomíná na začátek manželství i na období smutku. Oddíly prolínají také záznamy snů, které si jeho žena psala do deníčku. „Nešlo o terapii, ale spíše o pocit vzdoru proti pomíjivosti a hrůze smrtelnosti,“ říká básník. Čtením veršů přivolává milovanou osobu zpět. „Není to snadné, ale zároveň je to důležité.“
Vzpomínkami se inspiroval i novinář Patrik Banga při psaní Skutečné cesty ven. „Devadesátky hodně idealizujeme. Vidíme všechno dobré, ale zapomínáme, že měly i negativa. Romové nebo Vietnamci začali být cílem extremistických skupin. Považoval jsem za správné to zaznamenat,“ vysvětluje. V autobiografickém příběhu popisuje diskriminaci i brutální zákroky policistů. Kniha podle něj otevírá dveře dalším romským autorům. On sám je prvním Romem nominovaným na Magnesii Literu.
S Bangou soutěží v kategorii debut roku také Petr Brož s Vesmírníčkem. Bohatě ilustrované dětské příběhy, které vysvětlují vznik kráterů na Měsíci a další jevy, podle autora zaujmou i dospělé. „Neustále mě děti bombardují otázkami ‚A proč?‘. Zodpovíte jednu, přijde další. Chtěl jsem rodiče ušetřit těchto útrap,“ směje se Brož, z povolání planetolog. „Nezapomínejte, že knížka má dovětek Usínáme s vědou. Když tedy v sále usnete, splnila účel.“
Na mladší publikum se zaměřuje i Bára Dočkalová. Nominaci získala už za předchozí knihu Tajemství oblázkové hory, fantastiku ale nyní vystřídalo prostředí baseballu. K sepsání Bitvy o diamant ji inspirovaly znesvářené třídy, pro které před lety psala školní divadelní hru. „Vznikl tak příběh o dvou týmech, které se nesnáší.“
Jména vítězů cen Magnesia Litera se dozvíme v pondělí 17. dubna.
Z Knihovny Václava Havla Lenka Kuřilová
Více k tématu čtěte:
Námět na knihu může přijít kdykoliv. I při obracení kompostu