Loni získaly titul Historického města Boskovice z Jihomoravského kraje za péči o židovské území a obnovu tamních památek. I v letošním ročníku bude porota vybírat z vítězných měst jednotlivých krajů, šanci titul obhájit mají například Cheb, Jičín, Příbor nebo Šternberk. Vítěze oznámí Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska 18. dubna na Mezinárodní den památek.
Z každého kraje vybrala porota jedno město, které v loňském roce nejlépe pečovalo o své kulturní hodnoty. Prostředky na kulturní obnovu jim k tomu poskytuje Ministerstvo kultury ze svého programu regenerace památek. „Pět miliard devět set milionů korun. To je částka, která šla do programu ze státního rozpočtu od roku 1993 do konce loňského roku,” uvedla ředitelka sdružení Květa Vitvarová. Nejvyšší částku příspěvku obdržela loni městská část Prahy 1, která získala přes 3 miliony korun, zatímco například Valašské Meziříčí dosáhlo pouze na 200 tisíc korun.
Mezi městy, která mohou ocenění získat poprvé je například Kolín, jenž do rekonstrukce osmi kulturních památek z programu investoval téměř milion a půl. „V loňském roce se nám tak podařilo restaurovat Mariánský sloup na náměstí, dále měděnou sochu rytíře Rolanda, řekla tisková mluvčí města Kolín Šárka Hrubá a vyzdvihla i rekonstrukci kostela sv. Bartoloměje.
Milion pro vítěze
Města se kromě opravy památek starají také o zatraktivění významných míst turistům. Na propojení historického centra s dalšími územími se zaměřují například České Budějovice nebo Vysoké Mýto.
„Musím říct, že všichni jsou pro mě vítězové,” řekl předseda sdružení Libor Honzárek. Titul historického města roku získá ale jen jedno, které si kromě trofeje z křišťálu české výroby odnese také finanční příspěvek v hodnotě milionu korun. Další dvě města obdrží Cenu ministra pro místní rozvoj a odměnu v hodnotě 100 tisíc korun.
Magdalena Malá