Karlín se řadí k jedním z nejmodernějších čtvrtí v Praze. Známý business distrikt, plný výškových kanceláří, restaurací a kaváren se mísí s původními budovami, existujícími například již za dob první republiky. Postupná gentrifikace, stupňující se hlavně po povodních roku 2002, proměnila vzhled čtvrti, působila však i na obyvatele.
Foto 1
Foto 2
Davy lidí postávající na pivě před Lokálem nebo slunící se v parku jsou v těchto teplých dnech typickým obrazem idylického pohodlí na Karlínském náměstí. V minulosti však rozhodně nepatřila Karlínská čtvrť k místu, kam jste šli za pohodou. „To se říkalo ‘Karlínu a Libni zdaleka se vyhni‘. Já jsem bydlel na Vinohradech a s kluky jsme došli maximálně až na Žižkov a sem už jsme se báli.“ pousmívá se Pavel Papazov, majitel několika podniků v Karlíně, o kterých jste, pokud se zajímáte o gastronomii, jistě již slyšeli.
Foto 3 – Pavel Papazov je vlastníkem U Mrtvýho ptáka, U saní, U přístavu a Charleston.
Foto 4 – Právě Charleston a U saní patří k jedním z nejstarších restaurací v Karlíně.
Foto 5 – Charleston vznikl v roce 1995.
Foto 6 – U saní o rok později.
Když Papazov začínal, byla čtvrť ošklivým místem. Nikdo nechápal, proč by zde chtěl podnikat. O léta později se mu stále daří i přes všechny změny, které nastaly a stále pokračují. „Vnímám, jaký byl Karlín předtím a jaký je teď. Nejsem přesvědčený, že to je úplně pro dobro věci. Má to úplně jiného ducha.“
Foto 7 – Přibylo množství kancelářských budov…
Foto 8 – …a bytových komplexů.
Foto 9 – Prosklení obři dominují pozadí.
Foto 10 – V modernitě nechybí ani umění.
Foto 11
Foto 12 – I tato louka bude postupem času přeměněna na nové bytové jednotky…
Foto 13 – …jejichž stavba již probíhá.
Velkým spouštěčem těchto změn byly povodně roku 2002. „Paradoxně v něčem byly ty povodně dobré. Pomohly k tomu, že se tady začaly stavět chodníky, zvelebovalo se to.“ konstatuje Papazov.
Praha-Karlín 14. srpna 2002 / Foto: Jan Rosenauer
Zaplavený vstup do stanice metra Křižíkova. / Foto: Jan Rosenauer
Přestavby Karlína však vedly k postupnému vytlačování původních obyvatel, kteří si v souvislosti s privatizací a postupným zdražováním nemohli dovolit zůstat. Papazov zmínil, že má štěstí – ceny nájmu mu zůstaly víceméně stejné díky smlouvám podepsaným v starších dobách. Změny vnímá na své klientele. „Přibyli tady úředníci z těch skleněných domů a mezinárodní směs Španělů, Francouzů, Arabů, Američanů…“
Problematika vytlačení původních obyvatel Karlína se v dnešní době diskutuje málo. Předmětem debat jsou rekonstrukce, modernizace a snaha o zachování historických budov. Je otázkou, co přinese budoucnost. Lze ale říct s jistotou, že Karlín patří mezi nejmodernější a brzy i nejdražší oblasti Prahy.
Simona Matúšová