Radši si to vyříkejme – to je motto Prostoru pro spor, který se věnuje polarizujícím tématům. Projekt ve Skautském institutu představil tři videospoty, ve kterých nastiňuje spory v různých prostředích – v odborech, v bojových sportech, na fotbalovém hřišti a v rapu.
Konflikty jsou součástí společnosti a jsou přirozené. Projekt je nevytlačuje, naopak se je snaží lépe chápat a zdůrazňuje jejich přínos. Pro dialog ale musí být nastavená určitá pravidla, jinak spory společnost polarizují a vytváří nesmiřitelné pozice.
Podle Zory Hesové, vědkyně z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, je v řešení rozepří podstatný především respekt k druhému. Diskutující by si měli stanovit cíl komunikace a především se snažit deeskalovat spor.
Zástupci a zástupkyně projektu na tiskové konferenci představili tři videospoty, ve kterých vystupují právnička, feministická publicistka a odborářka Šárka Homfray, fotbalista a rapper vystupující se skupinou 58G Tomáš Kučera a bývalý zápasník MMA a představitel organizace Oktagon Pavel „Salin“ Slačák.
Kučera a Slačák se shodli, že prostředí fotbalu a bojového sportu bývá často konfliktní, rasistické a sexistické a to může mezi jednotlivci vytvářet nesváry. „Zároveň s tím rasismem se tu ale pracuje, jsou tu zápasníci různých národnostní a chceme, aby se tu cítili vítáni,“ doplňuje Slačák. Sociální nerovnosti jsou podle Kučery i v rapu, on se ale proti nim vymezuje. Ale rozepře o těchto tématech pokládá za důležité.
Hádky na pracovištích jsou jiného charakteru. Většinou vyplývají z nevyvážených mocenských pozic. Homfray se se dostává do střetu denně i na sociálních sítích, kde se vyjadřuje především k feministickým tématům. Některým konfrontacím se vyhýbá, ale některé vnímá jako užitečný nástroj komunikace. „ Dobře vedený spor může být dobrým katalyzátorem společenské změny, může posunout společnost někam dál,“ dodává.
Iniciativa, která se původně jmenovala OliPol (Ochrana lidských práv v polarizovaném kontextu), vznikla spoluprací sociálně-ekologické nevládní organizace NESEHNUTÍ a Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Už v minulosti díky tomuto spojení vznikly metodiky pro školy, které pracují se spory o migraci, genderu nebo rase. Příručky obsahují postupy, jak vést o těchto polarizačních tématech konstruktivní dialog. Materiály jsou volně přístupné na webových stránkách organizace.
Alena Bernášková