Multižánrový festival FAMUFEST ve středu slavnostně zahájil své čtyřicetileté jubileum. Projekce otevřel animovaný snímek Electra od režisérky Darii Kashcheevy. Program potrvá až do neděle a zapojí se do něj mnoho významných filmařů a filmařek.
Letošní přehlídka tvorby studujících pražské FAMU zahrnuje přes 120 snímků. Dramaturgický tým je rozdělil do dvanácti bloků. Společným tématem jsou Sítě, které odkazují na neuronové spoje v mozku reagující na umění a jiné podněty. Festival se letos zaměří na smyslové, myšlenkové i emocionální stavy člověka.
Zahajovací krátkometrážní Electra měla premiéru už v květnu minulého roku na festivalu v Cannes. Snímek vznikl moderní technikou pixilace, která kombinuje animaci a hraný film. Děj se věnuje mladé ženě a jejímu komplikovanému vztahu s rodiči, přičemž hlavní postava znovu prožívá ty nejbolestivější vzpomínky, aby dala průchod svým potlačovaným pocitům.
Na zahajovací ceremoniál i samotné promítání v letenském Bio Oku dorazila široká delegace tvůrců a tvůrkyň, včetně režisérky Kashcheevy. Úvodní slovo měla děkanka FAMU Andrea Slováková a ředitelky letošního ročníku Julie Martinková a Anna Horáková, které studují na katedře produkce.
Electra je zároveň jedním ze tří snímků letošního festivalu nominovaných na Českého lva (České filmová a televizní akademie). Těmi dalšími jsou dokument Moje nebe je horší, než tvoje peklo režisérky Kateřiny Dudové a krátkometrážní film Osmý den režiséra Petra Pylypčuka. Zatímco vyhlášení cen ČFTA se odehraje až v sobotu, FAMUFEST vítězné filmy vyhlásí už v pátek.
V síti času: Na FAMU se vrátí významní absolventi a absolventky
K příležitosti výročí festivalu se promítnou i historické snímky známých umělců a umělkyň, včetně např. Věry Chytilové, Jana Svěráka, Juraje Jakubiska či Jana Hřebejka. „Čtyřicáté výročí festivalu je pro nás velmi důležité. Na oslavu tohoto jubilea představíme kromě klasické výstavy studentů FAMU také výroční výstavu FAMUFESTu. Ta zahájí debatu o historii festivalu s osobnostmi, které hrály v jeho vzniku a transformaci klíčovou roli. V neposlední řadě jsme vybrali několik archivních studentských snímků, které promítneme v rámci jednotlivých filmových bloků,“ přiblížila kreativní ředitelka festivalu Julie Martinková.
Speciální hostkou festivalu bude světově uznávaná polská režisérka Agnieszka Holland, která v roce 1971 FAMU absolvovala. V pátek uvede svůj film Přes kosti mrtvých, v němž si zahrál Miroslav Krobot, a zúčastní se i následné diskuze.
Hlavní část festivalu proběhne v letenském kině Bio Oko a v divadle Alfred ve dvoře. Doprovodný program se odehraje v Klubu Letka, hudebním klubu Bike Jesus nebo Ankali. Prostor je věnován i speciálním přednáškám, jmenovitě např. o tvorbě filmových plakátů pod vedením Aleše Najbrta.
Aiko Šotola