Ve středu odpoledne se před supermarkety Albert na Vítězném náměstí a v Hanspaulce konal další tichý protest organizace Obránci zvířat. Akce byla součástí kampaně nazvané Albertova krutost, jejíž cílem je poukázat na chovné podmínky dodavatelů kuřat, od kterých supermarket Albert nakupuje.
Aktivisté se sešli před supermarketem Albert v Hanspaulce krátce před čtvrtou odpoledne. Nutno dodat, že v pokornějším počtu – šlo by je spočítat na prstech ruky. S sebou mají transparenty s šokujícími záběry na chov kuřat a hesly jako „alberte nelži“ či „Albertovo čerstvé kuře = lež“. Zároveň rozdávají letáky, které upozorňují zákazníky na podmínky, v jakých jsou kuřata vyrůstána. Reakce veřejnosti jsou smíšené: někteří lidé se snaží aktivisty obejít, další odvracejí zrak, a přestože si několik z nich vzalo leták, nakonec vstoupili do supermarketu.
Dávám se do řeči s jednou z protestujících. S mírně ironickým úsměvem se mě ptá: „Neměl byste zájem o Albertovo kuře?“ a podává mi tiskopis, který na první pohled připomíná akční leták supermarketu Albert. Tenhle však neukazuje spokojené kuře na farmě, ale značně znetvořené zvíře. Vysvětluji jí důvody mé účasti na protestu, načež mě odkazuje k jednomu z organizátorů události.
„Budeme protestovat tolikrát, kolikrát budeme muset, než Albert v Česku začne vybírat takové dodavatele, kteří se k zvířatům budou chovat důstojně. Netvrdíme, že to dělá jenom Albert, ale je směšné, jak se navenek prezentuje, ale realita je pak naprosto jiná. To je nepřijatelné. V Nizozemsku a Belgii nemají problém držet vyšší standard na chov. Tady hledají všechny možné výmluvy, jak ze situace vykličkovat a přehodit zodpovědnost na někoho jiného. Přitom právě oni by měli dodavatele pečlivě vybírat a dohlížet na ně,“ vysvětluje mi situaci jeden z organizátorů protestu.
Druhá strana mince
Zajímá mě i pohled z druhé strany. Vydávám se tedy na menší nákup a ptám se pokladního, jak se k situaci staví: „Víte, oficiálně se k tomu nemáme vyjadřovat. Vůbec. Máme lidi odkazovat na tiskového mluvčí Albertu. Ale taky z toho nejsem nadšený. Nikdo mě ani předem neupozornil, co mě dneska může na směně čekat. Až krátce před začátkem nám řekli, že se plánuje nějaká demonstrace a jak se k tomu máme stavět – tedy mlčet,“ říká pokladní během toho, co markuje zboží. „Ale pokud byste chtěl, tak máme ve slevě kuřecí stehenní řízky za 99 korun za kilo,“ dodává s trochou nadsázky.
Ptal jsem se také na názory několika zákazníků supermarketu Albert. Jedna starší dáma odpověděla: „O situaci vím, ale nezajímá mě to, prosím, nechte mě na pokoji.“ Další paní v důchodovém věku mi na dotaz, jaký má názor na celou situaci, řekla: „Nekupuji zde kuřata, takže mě toto neovlivnilo.“ Našli se však i tací, kteří aktivisty podporují. „My už jsme dlouholeté veganky, takže protest jenom schvalujeme,“ vysvětlují dvě usměvavé středoškolačky čekající na autobus.
Na Hanspaulce je relativní klid. Lidé se teprve vracejí z práce a přeci jenom je tato prodejna trochu z ruky. Jdu se tedy rozloučit s aktivisty. „Nezapomeňte se zastavit i na Vítězném náměstí. Tam by nás mělo být víc a potkáte tam i to zmrzačené kůře,“ říká jeden z aktivistů. A právě tam mám namířeno.
Fronta na maso
A skutečně – před Albertem na Vítězném náměstí čeká na zákazníky mnohem více aktivistů než na Hanspaulce. Tvoří řadu, která se táhne od vchodu až k opačnému konci budovy. Vlastně taková fronta na maso. Nebo snad lépe řečeno fronta na Albertovo kuře? Na začátku fronty, tedy u vstupu, totiž stojí maskot zohaveného kuřete, které zažilo už čerstvější dny.
Je třeba zdůraznit, že kostým je to skutečně zdařilý. Přítomný je pocit, že něco není, jak má být. Jako by na člověka pohlíželo znetvořené kuře a soudilo ho. Není pochyb o tom, že vyvolává v kolemjdoucích emoce. Lidé se pravidelně zastavují, aby si ho vyfotografovali. Vedle obřího kuřete a mlčících aktivistů zde také najdeme ty, které rozdávají letáky a pokoušejí se vysvětlit lidem situaci.
„Albert prodává kuřata vyšlechtěná tak, aby na tom vydělali co nejvíce. Tady o tom máte víc informací, případně se můžete zapojit o kampaně,“ vysvětluje jeden z organizátorů náhodně procházejícímu páru. Pár se znepokojeně dívá na deformované kuře a bere si leták. Lidé zde jsou obecně více otevření diskusi o této problematice. Dvě mladé ženy dokonce zanechávají organizátorům své kontaktní údaje, aby se mohly zapojit do nadcházející demonstrace.
Unavené čerstvé kuře
Kolem prochází postarší pán v zelené větrovce, který si spokojeně od jednoho z aktivistů bere leták supermarketu Albert. Po pár krocích se však zastavuje a leták si prohlíží. Není na něm nabídka na zlevněné kuře, jak si pán asi myslel, ale dost ostré fotografie z farem Albertových dodavatelů. Rozzlobeně se k němu vrací.
„Co má tohle jako být? Já tohle nechci, tohle není slevový leták, tady jsou jen nějaké fotky kuřat. Tohle ošklivé kuře si nechte pro sebe. Vezměte si ten leták zpátky, já to nechci,“ říká rozčarovaně mladíkovi a snaží se mu vrátit leták zpátky do ruky. „Taková je ale realita, takhle vypadá kuře z Albertu, které si kupujete,“ oponuje mu a odmítá leták přijmout zpět. Po další konfrontaci pán s rozhořčením leták muchlá, zahazuje na zem a odchází. Aktivista je chvíli zaskočen, ale brzy se otřese a znovu nabízí kolemjdoucím letáčky.
Pozoruji okolní dění a uvědomuji si, že protest se chýlí ke konci. Aktivista se přibližuje k maskotovi a dotazuje se na jeho pohodu. Hluk z kruhového objezdu znemožňuje plné porozumění jejich rozhovoru, avšak zachytím útržky o tom, že už zbývá vydržet jenom malou chvíli. V duchu si říkám, že ani toto kuře už není zrovna nejčerstvější.
Zatímco aktivisté volají po změně a dodržování vyšších standardů, supermarket Albert se odkazuje na tiskového mluvčího. Pochybení vidí pouze na straně dodavatelů. A zaměstnanci? Ti jsou uprostřed toho všeho a snaží se zachovat profesionální postoj. Nic jiného jim ani nezbývá. Největší hlas má tak zákazník, který volí peněženkou.
Organizace Ochránci zvířat avizuje pokračování protestů, dokud Albert nezačne nakupovat kuřecí maso od farem, které splňují kritéria European Chicken Commitment.
autor: Kryštof Horák
ilustrační foto: Redakce IKSŽ