Hlavním tématem blížícího se festivalu Svět knihy bude německojazyčná literatura a část programu se věnuje Franzi Kafkovi, od jehož smrti uplyne v červnu sto let. ,,Chceme zjistit, proč jeho dílo dodnes láká tolik lidí,’’ řekla na tiskové konferenci k festivalu zástupkyně programového oddělení Goethe-Insitutu Monika Loderová.
Osobnost světoznámého spisovatele Franze Kafky, mezi jehož nejproslulejší díla patří Proces, Proměna, Dopis otci nebo Zámek, bude doprovázet celou akci. Na jeho počest bude k dispozici stánek zástupců německy mluvících zemí designován do podoby počítačové hry Playing Kafka, jež bude v průběhu festivalu představena. ,,Má výraznou vizuální podobu a umožňuje hráčům vklouznout do kůže Josefa K. (protagonista románu Proces, pozn. aut.) nebo do prostředí z knihy Dopis otci,’’ doplňuje Loderová. Organizátoři tím cílí na mladší publikum. Ke Kafkově tvorbě bude odkazovat tradiční klání ve slam poetry, tedy v performativní poezii. Zúčastní se ho i loňský vítěz rakouského mistrovství v této disciplíně Emil Kaschka.
Letošní ročník umožní čtenářům zejména seznámení s německojazyčnou literaturou. Na festivalu ji představí program pod názvem Das Buch (Kniha). ,,Chceme v Česku podpořit dialog a živé debaty o rakouské, německé a švýcarské literatuře a právě sdílením knih můžeme posílit vzájemné pochopení mezi oběma zeměmi,’’ shrnula ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze Denise Quistorp. Společnou sekci německojazyčné literatury doplní ještě stánek Frankfurtského knižního veletrhu, kde se představí knihy z více jak čtyřiceti nakladatelství z Německa, Rakouska a Švýcarska. ,,Autor Nicolas Mahler představí knihu Kafka v kostce, dále se návštěvníci mohou těšit na rozhovor spisovatele Michaela Stavariče s Radkou Denemarkovou a mnoho dalšího,’’ informovala germanistka Jitka Nešporová.
Již 29. ročník Světa knihy proběhne od 23. do 26. května. Podle ředitele festivalu Radovana Auera se na největším svátku literatury a knížek v České republice představí více jak osm set účinkujících z více jak čtyřiceti zemí. ,,Určitě to lze dát do souvislosti s tím, že se nám podařilo sladit hostování německojazyčné literatury s přípravou českého hostování ve Frankfurtu (kde se koná knižní veletrh, pozn. aut). Český knižní trh je teď v popředí zájmu a my se musíme snažit toho maximálně využít,’’ dodává. Kompletní program je možné si prohlédnout na stránkách Světa knihy. Na festival dorazí autoři i z dalších zemí, mezi nimi například irský romanopisec John Boyne, jehož nejnovější prozaické dílo The Elements vyjde česky na podzim, nebo ruská spisovatelka Ljudmila Ulická, jež je známá pro svůj aktivismus a od roku 2021 žije v berlínském exilu.
Autor: Natálie Marie Vaňková
Foto: Štěpánka Lukešová