Ve středu se v Kampusu Hybernská scházely stovky studentů Univerzity Karlovy, aby si tento den společně připomněly Studentský Majáles. Velká část z nich tam dorazila společně v průvodu, který vyrazil z ostrova Kampa. Královnou letošní akce byla korunována Eliška Prostřední z Fakulty sociálních věd.
Kandidáti a kandidátky na Královnu či Krále Majálesu procházeli v četném doprovodu spolužáků Národní třídou, Karlovým a Staroměstským náměstím až do Kampusu Hybernská. „Majáles bude, studenti všude,“ znělo pražskými ulicemi společně s volebními hesly nominovaných.
Nejsilnější hlas měla Eliška Prostřední z družiny Politologického klubu Fakulty sociálních věd. Vystoupila pod přezdívkou Eliška I. Prostřední. Spolek korunu obhájil podruhé v řadě. „Jako Královna Studentského Majálesu bych zavedla dostupné bydlení, neomezenou dobu studia a zdarma kávu a alkohol pro každého studenta,“ sdělila výherkyně s nadsázkou. Na druhém místě se umístila zástupkyně Filozofické fakulty s přezdívkou Miss Ina, která se ve svém programu rozhodla zastávat skupinu chudého studenstva. „Kdyby nebyl ramen, už je s náma amen,“ znělo jedno z jejích hesel.
V Hybernské program neskončil volbou královny, pokračoval až do večerních hodin, kdy na podiu vystoupily různé studentské kapely nebo divadelní soubory. „Máme kritérium, že alespoň 50 procent členů skupiny, která se chce programu zúčastnit, musí být studenti nebo členi akademické obce,“ řekla organizátorka Kateřina Škorvánková. Letošní akci si pochvalovala i děkanka Fakulty humanitních studií Věra Sokolová: „Já jsem si tady prošla všechny stánky, byla jsem na autorském čtení a rozmanitost kreativity tvorby je tu skutečně skvělá.“
Historie Studentského Majálesu sahá až do 15. století. V období první republiky tradice upadala, avšak po 2. světové válce se zase dostala do povědomí obyvatel. Přelomovým obdobím se pro slavnosti stala 60. léta, kdy byl králem korunován americký představitel beatníků Allen Ginsberg, který zrovna navštívil Prahu, a to dva roky předtím, než byla tradice komunisty až do Sametové revoluce zakázána.
Autor: Karolína Fejtová
Foto: Albert Michajluk