Neshody provázejí novelu zákona o korespondenčním hlasování i před druhým čtením, které je dnes na programu v poslanecké sněmovně. Ačkoli Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, chválil spolupráci s opozicí na dílčích změnách návrhu, pro hnutí ANO i SPD zůstává nepřijatelný.
Michálek si přitom pochvaloval konstruktivní diskuzi, která měla proběhnout v uplynulých týdnech: „Vážím si toho, že jsme byli schopni se domluvit a zapracovat do návrhu kosmetické úpravy, přičemž princip korespondenční volby zůstává stejný,“ prohlásil.
Jeho slova ale nepodpořili opoziční politici. „Jde o snahu stran, které mají pod pět procent, získat hlasy,“ komentoval Radek Vondráček z hnutí ANO. „Já si ale nemyslím, že tato taktika bude úspěšná, protože když bude volit víc lidí, tak budou hlasy více naředěné. Akorát to ohrozí náš volební systém,“ doplnil.
Ještě důraznější byli ve vyjádřeních lídři SPD. „Korespondenční volba je pro nás červená nit,“ prohlásil místopředseda hnutí Radim Fiala. Dále uvedl, že pokud by figuroval v příští vládě, zasadí se o zrušení přijaté novely, která má zjednodušit volební proces pro Čechy žijící v zahraničí.
„Zákon o korespondenční volbě tady leží už od roku 2018, pokud půjde všechno dobře, dnes či zítra budeme znát finální formu zákona. V dubnu bychom pak spustili registrační formulář, díky kterému každý vyplní, kam mu mají přijít korespondenční lístky a bude moci hlasovat,“ komentoval současnou situaci Michálek.
Novela už prošla prvním čtením, které se na začátku letošního roku protáhlo na více než šest dní. Předseda SPD Tomio Okamura při něm využil přednostního práva a pronesl řeč trvající téměř jedenáct hodin. Přednostního práva hodlají zástupci hnutí využít i dnes, jak dokládají slova Fialy: „Všichni naši poslanci se těší na vystoupení v druhém čtení. Nebudeme ale obstruovat, půjde o věcné připomínky.“
Jednání sněmovny začalo v jedenáct hodin, podle ČTK by mohlo být přerušeno v jednu hodinu ranní, znovu začít by pak mělo v pátek v devět hodin.
Autor: Radim Semerád