„Německo se po hluboké reflexi stalo demokratickou zemí, která podporuje mír a stabilitu v Evropě,” poznamenal prezident Petr Pavel při pietním aktu na Národním památníku na pražském Vítkově. Položením věnce připomněl společně s nejvyššími představiteli státu 79. výročí konce druhé světové války.
Na tradiční pietě se slavnostním nástupem zazněla státní hymna a Armáda České republiky přinesla historické prapory. „Pro svobodu a bezpečí musíme mnohé udělat, a právě proto si dnes připomínáme oběti těch, kteří se zasloužili o to, že můžeme žít v míru,“ pronesl Pavel.
Přítomní společně se třemi výstřely drželi minutu ticha za ty, kteří položili život při obraně vlasti. Druhá světová válka si vyžádala přes 350 tisíc obětí z Československa, celkem v ní padlo 60 milionů lidí. „Naše svoboda byla draze vykoupena,” pokračoval. Věnce k hrobu neznámého vojína položili prezident Petr Pavel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Pavel v proslovu dále zmínil důležitost členství v NATO, investicí do obrany a podpory Ukrajiny. „Rusko, které bylo před 79 lety součástí aliance bojující proti agresi, se dnes samo stalo agresorem a rozpoutalo na evropském kontinentu válku, která si svou ničivostí nijak nezadá s druhou světovou,“ dodal. K válce na Ukrajině se vyjádřil i předseda vlády Petr Fiala: „Konflikt může skončit jenom tak, že agresor bude poražen a že všichni uděláme, co můžeme, pro to, aby Ukrajina v tomto obranném boji byla úspěšná.“ O nutnosti její podpory mluvila i Pekarová Adamová a Vystrčil.
Na závěr piety se nad hlavami veřejnosti proletěly letouny L159 ALCA a JAS 39 Gripen a nově zakoupené vrtulníky Venom a Viper a Mi-17. Aktu se zúčastnil také náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka a zástupci koalice a opozice.
Autor: Karolína Fejtová
Fotografie: Albert Michaljuk