V Česku si ročně vyslechne diagnózu mnohočetného myelomu asi 650 lidí. Ačkoliv onemocnění způsobuje bolestivé příznaky, posun v možnostech léčby během posledních let nabírá na tempu. Stoupá počet uzdravených pacientů, staví se nová specializovaná centra a léky získávají na síle.
„Frakce vyléčených pacientů se zvyšuje a bude se zvyšovat i dál,” řekl na tiskové konferenci k nadcházejícímu národnímu dni mnohočetného myelomu Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava. Mimo vývoje léků považuje za důležité, aby praktičtí doktoři věděli o příznacích tohoto typu rakoviny krve, protože včasné odhalení může vést k mnohem lepším výsledkům.
Mezi nejčastější projevy myelomu patří oslabená imunita, únava, bolesti či spontánní zlomeniny kostí nebo problémy s ledvinami. Způsobuje je přemnožení plazmatických buněk v krvi, což vede k poškození kostní dřeně.
Vzhledem ke stárnutí české populace předpokládá ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, že se u nás do roku 2035 více než zdvojnásobí počet lidí s myelomem. I proto mezi roky 2015 a 2022 stoupl počet specializovaných klinik z šesti na 11 s dalšími v různých fázích přípravy.
Tomáš Doležal, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku, provedl zdravotnicko-ekonomický průzkum mezi lidmi s diagnózou myelomu. Jejich průměrný věk činil 64 let a ze 190 účastníků tvořili 58 % muži. Zjistil mimo jiné, že čtvrtina nemocných pobírá invalidní důchod, z toho 68 % v nejtěžším, třetím stupni. Asi třetina dotázaných je pák závislá na pomoci pečovatelů, většinou osob z jejich nejbližšího okolí.
„Mnoho pacientů čelí nejen vyčerpávajícím příznakům nemoci, ale i nejistotě ohledně budoucnosti. Potřebují nejen léčbu, ale i psychologickou podporu, rehabilitaci a sociální péči,” shrnuje výsledky šetření Doležal.
Tiskovou konferenci ze čtvrtka 27. března i národní den nemoci pořádá Klub pacientů mnohočetný myelom. Funguje jako podpůrná a poradenská skupina pro pacienty i jejich blízké a vydává pro ně vlastní časopis. Dle jeho ředitelky Alice Onderkové často lidem zasažených touto nemocí pomáhá, když si najdou společnou komunitu a dokáží se bavit o svých zážitcích. „Doteď jsem si myslel, že tyhle problémy mám jenom já,” cituje Onderková slova jednoho nově příchozího člena klubu.
Autor: David Čížek