Studenti tento týden dostali možnost nahlédnout do zákulisí mezinárodní politiky. Týden diplomacie je nová iniciativa Ministerstva zahraničních věcí, která probíhá od 24. do 28. března 2025. Zahrnuje řadu diskusí, exkurzí a interaktivních aktivit po celém Česku.
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky organizuje Týden diplomacie letos vůbec poprvé a navazuje tak na svou dlouhodobou snahu přiblížit veřejnosti fungování diplomacie a vysvětlit hlavní priority české zahraniční politiky. „Naše akce probíhají průběžně po celý rok. Pravidelně jezdíme do regionů, kde pořádáme diskuse pro veřejnost, a v Praze organizujeme několik veřejných debat měsíčně. Během tohoto týdne jsme naše aktivity zintenzivněli a vzhledem k tomu, že jsme první ročník připravovali poměrně krátce, zaměřili jsme se hlavně na školy a studenty,“ uvádí organizátorka Kateřina Dvořáková Manková pro redakci IKSŽ.
V rámci akce zavítali diplomaté do škol v různých regionech, zatímco vybrané střední a vysoké školy měly možnost navštívit budovu ministerstva i zastupitelské úřady v Praze. „Máme zkušenost, že studenti mimo Prahu přicházejí do kontaktu s diplomacií mnohem méně. Když se poprvé setkají s diplomaty, lépe si představí, co jejich práce obnáší,“ doplňuje Dvořáková Manková.
Prvního ročníku se zúčastnilo více než 60 škol. „Studenty i nás vyučující velmi nadchl koncept přednášek a diskusí. Mnozí by rádi zůstali déle nebo se zúčastnili znovu,“ hodnotí projekt Lukáš Pištěk, učitel Sportovního gymnázia Kladno.
Program využila i Střední škola diplomacie a veřejné správy v Mostu, kde v úterý proběhla simulace jednání o krizi ve fiktivním státě Azurie. „Pro žáky to bylo velice přínosné, protože museli navrhovat řešení a obhajovat své argumenty,“ říká učitelka Ivana Lochovská. Dnes na škole proběhla přednáška a diskuse s velvyslancem Petrem Hladíkem, specialistou na Blízký východ a severní Afriku. V pátek studenti vyrazí na ambasádu Francie v Praze. „Naše škola se do Týdne diplomacie zapojila s vervou. Budeme rádi, pokud se tato tradice uchytí a bude pokračovat i v dalších letech,“ dodala Lochovská.
Součástí je také iniciativa „Adoptuj si ambasádu“, která studentům umožnila navázat kontakt s českými zastupitelskými úřady ve světě. Školy si v jejím rámci „adoptovaly“ konkrétní ambasádu, s jejíž zástupci pak komunikovaly prostřednictvím online setkání, rozhovorů a virtuálních prohlídek.
Přestože je letošní ročník zaměřen primárně na studenty, dnes od 18 hodin proběhne ve Skautském institutu v Praze debata s názvem „Cesta do NATO“, na které vystoupí diplomaté s dlouholetou zkušeností z NATO a Ministerstva zahraničních věcí Tatjana Jakšičová a Matti Tetřev. Jedná se o jednu z mála akcí určených přímo pro veřejnost. „Kvůli omezené kapacitě jsme nemohli zařadit tolik akcí pro veřejnost, jak bychom si přáli, ale na příští ročník s tím určitě počítáme. Chceme, aby se do našich debat mohl zapojit kdokoli nejen v Praze, ale i v dalších regionech,“ dodává Dvořáková Manková.
Autorka: Barbora Olexová