V České republice chybí dostatečně standardizovaný systém pomoci dětem a jejich rodinám zasaženým násilím. ,,Cílem je, aby děti nemusely příliš dlouho na podporu čekat a dostali se k ní včas,‘‘ vysvětlila Linda Sokačová vedoucí Dětského advokačního centra na odborné konferenci s názvem Dětství bez násilí pro všechny, pořádané Centrem LOCIKA pod záštitou poslankyně Pavly Golasowské (KDU-ČSL).
“O dětech ohrožených násilím neexistují dobře evidovaná a sjednocená data, ale podle dostupných výzkumů je mu ve své domácnosti svědkem zhruba 22 % dětí, tedy skoro každé čtvrté,” upozornila ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová a dodala, že většina dětí, která zažije násilí se k pomoci nedostane vůbec, nebo pozdě.
Mezi příčiny alarmujícího množství případů násilí na dětech patří především špatná dostupnost specializovaných služeb, roztříštěnost a nekoordinovanost systému péče o zasažené rodiny i vysoká tolerance společnosti k násilí na dětech. Právě poslední bod by mohla změnit novela občanského zákoníku, která deklaruje nepřijatelnost tělesného trestání dětí. Ta však stále čeká na třetí čtení v Poslanecké sněmovně. Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, která dosud nedostála svým mezinárodním závazkům v oblasti ochrany dětí před tělesnými tresty.
Podle klinické psycholožky a vedoucí centra Alternativa násilí Barbory Jakobsen navíc nespočet studií prokazuje, že fyzické tresty k výchově nepomáhají, naopak narušují vztah mezi rodiči a dětmi, ovlivňují vývoj dítěte a zvyšují výskyt psychických problémů. ,,Vyrůstají s pocitem, že jsou špatní a nemají empatii k sobě ani svému okolí,‘‘ přiblížila. ,,Dítě možná přestane dělat to co dělá, ale ne proto, že chápe, co udělalo špatně, ale protože má ze svého rodiče strach nebo ho trest bolí.‘‘
V České republice se objeví přes 5000 nahlášených dětských obětí trestných činů ročně. Je proto nezbytné, aby v rámci soudních procesů měly děti možnost participace. Centrum Locika ve spolupráci s Bílým kruhem bezpečí tak připravily například informační kartičky, které dětem pomohou se v procesu zorientovat.
Situaci dětí by mohlo zlepšit i zřízení instituce dětského ombudsmana. Její vznik už v březnu podepsal i prezident Petr Pavel. Pozice by měla být oficiálně zřízena 1. července letošního roku. Prosazovat bude především práva dětí a to individuálně i na systémové úrovni. Na konferenci vystoupila i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a připomněla, že nedávno byl jmenován i nový zmocněnce pro ústavní a ochrannou výchovu Štěpán Jílek, který dosud působil jako expert v oblasti ústavní a ochranné výchovy a péče o ohrožené děti právě v Kanceláři veřejného ochránce práv v Brně.
Autorka: Anna-Marie Vondráková