Co dělat v dobách měnícího se světového řádu proto, aby byla Česká republika bezpečnou zemí? Nejen to se řešilo v holešovické La Fabrice na konferenci Bezpečná budoucnost pořádanou premiérem Petrem Fialou (ODS). „Musíme si uvědomit, že bezpečnost není zadarmo, ale že se nám vyplatí,“ řekl v úvodní řeči.
Podle Fialy z událostí posledních měsíců vyplývá, že Evropa se již nadále nemůže spolehnout na bezpečností záruky od USA. Právě proto hledá nové systémy obrany a záruky vlastní ochrany. „Na evropské úrovni se překvapivě nachází snadněji shoda než na národní,“ podotknul premiér, přičemž v šesti bodech vyjmenoval, co to prakticky znamená pro Českou republiku. Mezi ně zařadil například zachování NATO, posílení zbrojení i sebevědomí v boji s Ruskem.
Premiérův seznam následně v následující diskuzi doplnil odborník na mezinárodní vztahy Vlastislav Bříza ještě o dva faktory – o vůli a morálku. „Všechno ostatní je pak k ničemu, když nemáte vůli se bránit,“ řekl, když upozornil na nedávný alarmující výzkum. V něm vyšlo najevo, že necelých 80 % dotázaných by nebránilo vlast, pokud by byla napadena.
V panelové debatě vystoupil také novinář Alexandr Mitrofanov a předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Lubomír Kovařík. Společně se všichni shodli, že by se neměly přetrhávat svazky s NATO a že je potřeba, aby český zbrojní průmysl participoval na vyzbrojování EU.
V otázce povinné vojenské služby už shoda na pódiu nepanovala. Zatímco premiér a oba hosté, Mitrofanov a Kovařík, s jejím zavedením rázně nesouhlasili, Bříza navrhuje severský model, tedy pravidelné dobrovolné odvody a zmapování situace. Dále řešili kybernetickou bezpečnost i ochranu kritické infrastruktury. U těch sice vystupující souhlasili, že jsou třeba řešit, konkrétní plány však příliš nezazněly.
Kromě premiéra Petra Fialy měli úvodní proslovy i filosofka Tereza Matějčková a poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Ten zdůraznil nutnost většího zbrojení a zároveň pobídnul vzít tuto novou situaci jako příležitost. Matějčková hovořila o dezinformacích jako ohrožení bezpečnosti. Podle ní vznikají primárně z nedůvěry. Zároveň v závěru vyzdvihla sílu demokracie: „Umožňovat jen věci, které nás neohrožují, je pro otevřenou společnost trochu málo.“
Petr Fiala uvedl, že debat, kde se bude setkávat veřejnost s odborníky, chystá více. Budou se týkat mimo jiné dostupnosti bydlení či změn ve školství. „Snažím se vytvořit prostor, kde budeme hledat společnou cestu v místech, kde to bude nejvíce potřeba,“ popsal smysl konferencí jako byla Bezpečná budoucnost.





Autorka textu i fotografií: Eliška Charvátová