„Jsme testovací půdou Ruska,“ řekla ve středu při návštěvě Prahy bývalá prezidentka Gruzie Salome Zurabišviliová. Ta přijíždí do Česka v době, kdy gruzínská vláda stále více potlačuje protesty, zpřísňuje pravidla pro média a sbližuje se s Ruskem.
„Nejdříve nás testovali v roce 2008 napadením. Reakce západu byla tehdy malá, a Rusko si uvědomilo, že musí posílit svou armádu. Pak následoval Krym a nakonec v roce 2022 invaze na Ukrajinu,“ označila exprezidentka v knihovně Václava Havla.
Pokračovala, že ačkoliv západní státy represivní kroky vládnoucí strany Gruzínský sen kritizují, Rusko je naopak vítáno a blahopřeje jim. Tří a půl milionová země se už dva roky potýká s masivními protesty, které vyvrcholily při volbách v minulém roce. V nich zvítězil Gruzínský sen, ale opozice výsledky neuznala. Podle ní byly volby zmanipulované a poukazovala na nesrovnalosti, jako kupování hlasů nebo vyhrožování.
V reakci na to tehdejší prezidentka Zurabišviliová, která byla zvolena právě za vládnoucí stranu Gruzínský sen, odmítla vzdát se prezidentského úřadu a připojila se k opoziční koalici a protestujícím. Ti požadují nové volby pod mezinárodním dohledem. Zurabišviliová nakonec odstoupila pod pohrůžkou vězení, ale výsledky voleb stále neuznává.
Na veřejné debatě upozorňovala, že si Západ má dávat větší pozor na ruskou propagandu. „Na začátku jsme se smáli, ale pokud je něco opakováno státními médii, a vy nemáte argumenty, protože si myslíte, že tomu nikdo nemůže uvěřit. Tohle je ale propaganda a teď již víme, že jsme být vážní.“
„Teď nemáme žádnou možnost, jak komunikovat s lidmi na druhé straně politického spektra. Mají vlastní státní média, facebookové skupiny a my k nim nemůžeme. I když máme nástroje proti propagandě, tak se k těmto lidem prostě nedostaneme,“ řekla.
Je ráda za to, že tisícové protesty nemají žádné vedoucí, ale jsou dobře spojeny. Díky tomu je pro vládní režim těžké takové protesty umlčet, neboť je neorganizují jednotlivci, ale občanská společnost.
Inspirace z Česka
Když dříve gruzínská opozice hledala inspiraci, našla ji i v Česku. „Při našem prvním boji za svobodu nám byl Havel velkou inspirací. Dnes to pro mladé lidi už tak není. Zvykli si na svobodu tak moc, že za ní dnes bojují, protože neznají nic jiného než svobodu. Cestují, učí se a přemýšlejí svobodně.“
Na konci prosince složil v gruzínském parlamentu prezidentský slib Michail Kavelašvili. Do pozice ho vybrali zastupitelé vládnoucí strany Gruzínský sen. Ten je podle agentury AFP známý hanlivými komentáři proti sexuálním menšinám. Ve svém projevu chválil gruzínské hodnoty a posvátnost rodiny a víry.
Autor: Prokop Majkus