Pražské krajské asistenční centrum na pomoc ukrajinským uprchlíkům funguje od 4. března v Kongresovém centru na Vyšehradě. Zřídil ho magistrát hlavního města ve spolupráci se Středočeským krajem a už zde stihli odbavit více než 23 tisíc Ukrajinců. Ti si zde mohou vyřídit registraci u cizinecké policie a víza. Dále tady běženci naleznou pomoc s hledáním bydlení, podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) je právě s kapacitou ubytování největší problém.
Asistenční centrum denně odbaví dva až tři tisíce osob. „Lidé zde čekají na vyřízení dokladů v rámci několika hodin,“ odpověděl Hřib na dotaz redakce. Na tiskové konferenci zmínil nedostatečné možnosti bydlení v Praze a okolí: „Praze a Středočeskému kraji by pomohl shora řízený relokační systém mezi jednotlivými kraji, protože nyní je velká část Ukrajinců soustředěná právě zde.“
Magistrát nařídil, aby každá městská část zřídila nouzové ubytování v tělocvičnách pro 100 osob. Obdobný postup bude aplikovat i Středočeský kraj. „Primárně budeme využívat jiné ubytovací zdroje než tělocvičny, ale musíme být připraveni na velký nával. (…) V rámci městských částí je také možnost individuálnějšího přístupu než ve velkých asistenčních centrech,“ uvedl ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.
V Kongresovém centru naleznou uprchlíci kromě možnosti vyřízení dokladů také informační videa v ukrajinštině, občerstvení a hrací koutky a promítání filmů pro děti. V České republice funguje dalších 16 asistenčních center, v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, Příbrami, Vyšních Lhotách a ve všech krajských městech.
Podle Hřiba uteklo do Česka již více než 200 tisíc Ukrajinců a migrační situace je srovnatelná se obdobím let 2015-16 v Německu, kdy čelilo největší uprchlické vlně.
Ema Polívková