Mladí Češi si stále obtížněji hledají vlastní bydlení. Můžou za to zejména rostoucí úrokové sazby, zvyšující se ceny nemovitostí a mimo jiné i probíhající ruská válka na Ukrajině. Při koupi bytu či domu proto musí lidé sáhnout do úspor nebo si vzít hypotéku. Právě s tou má podle bankovní instituce ČSOB pomoct i nová sleva na úrocích.
„Uvažovala jsem zejména nad hypotékou, protože si myslím, že nikdy nebudu mít tolik úspor, abych si bez ní mohla dovolit pořídit i jen malý byt nebo dům,“ odpověděla Veronika, studentka 2. ročníku žurnalistiky na Univerzitě Karlově, na otázku, jak by chtěla financovat své vlastní bydlení do budoucna. V současnosti sdílí byt na okraji Prahy s přítelem, dvěma spolubydlícími a kočkou.
I přesto, že v současnosti nad koupí nebo stavbou domu neuvažuje, ví, jak je situace ohledně nemovitostí komplikovaná i co se týče nájmů. „Pro mladé lidi je hrozně těžké si najít byt, který by mladý člověk zaplatil sám. Nikdy mě ani nenapadlo shánět si byt sama, rozhodně ne v době, kdy prezenčně studuji vysokou školu a nemůžu pracovat na plný úvazek.“
Peníze za nejdůležitější kritérium při shánění nemovitosti ke koupi označili v březnovém průzkumu ČSOB i Češi ve věkovém rozmezí 26-64 let. V názoru, jak velký má být měsíční příjem osoby, aby pokryl základní životní výdaje i hypoteční splátky, se však respondenti rozcházeli. V průměru se jednalo o 35 tisíc korun měsíčně. Na stejnou otázku jsem se zeptala i Veroniky a Adama, studenta 3. ročníku Vysoké školy ekonomické. Zatímco Veronika považovala za bezpečný plat 40 tisíc korun, Adam uvedl pouhých 22 tisíc.
Oba studenti se neshodli ani na tom, jaký je primární důvod pro pořízení nemovitosti.
„Vlastnit byt nebo dům znamená mít pocity jistoty a klidu, které nejsou úplně možné v případě, když bydlíte v pronájmu, ze kterého vás majitel může téměř kdykoli vystěhovat. Podnájem je velká nejistota,“ uzavřela Veronika s tím, že s přítelem by si do budoucna vlastní bydlení rádi pořídili. Adam vidí koupi nemovitosti pouze jako možnou investici: „Byty a domy jsou nejlepším uchovatelem hodnoty peněz, jejich ceny téměř nejdou dolů, takže z dlouhodobého hlediska na nich spíš vyděláte.“
Výše zmíněný průzkum rovněž poukázal na fakt, že právě s pomocí hypotéky chce vlastní bydlení financovat až tři pětiny mladých lidí. Ta je však vzhledem k aktuální pětiprocentní hypoteční sazbě pro většinu studentů nedosažitelná. ČSOB proto ku příkladu zavádí 0,5% slevu pro lidi od 26 do 36 let, kteří si v následujícím roce nemovitost plánují buď zakoupit, či postavit. V přepočtu na koruny by to znamenalo úlevu až o tisíc korun měsíčně.
„Rozhodně mi to nepřijde jako něco závratně nápomocného, tisíc korun není málo, ale zároveň by mě takto minimální úspora nenalákala k tomu, abych si vzala na pravděpodobně desítky let hypotéku. Ale snahu cením,“ okomentovala situaci Veronika.
„Ale tak každá kačka dobrá,“ doplnil ji Adam.
Zdali tento krok tíživé situaci na trhu nemovitostí pomůže a mladým lidem se tak usnadní cesta ke vlastnímu bydlení, se ukáže až v řádu několika měsíců či let.
Tereza Prokopová