Už je to téměř dvě stě let, co se v Karlínských kasárnách procházeli císařští vojáci, sloužila i při největších konfliktech minulého století. Jenže poslední roky zůstává její objekt prázdný. Na osud bývalých vojenských objektů upozorňuje spolek Prázdné domy. Svoji třetí konferenci, která se konala 23. března, situoval symbolicky právě do Karlínských kasáren a upozornil i na stav nedaleké Invalidovny.
Karlínská Invalidovna vznikla podle vzoru té pařížské mezi lety 1731 až 1737. Ačkoliv se původní velkolepější plány nenaplnily, i nedostavěná patří k největším barokním areálům v Česku. Jako ubytovna pro válečné veterány sloužila až do doby první republiky.
Aktuálně Invalidovnu spravuje Národní památkový ústav, který představil plány pro budoucí využití areálu. V prostorách se mají vystavovat umělecké sbírky a pořádat edukativní akce, jež posílí povědomí o kulturním dědictví.
Karlínské kasárny během vernisáže Prázdné domy. Hlavní nádvoří se využívá zejména ke kulturním akcím. Foto: Simona Matúšová
Budovy kasáren procházejí částečnou renovací. Foto: Simona Matúšová
Vstup do areálu karlínských Kasárna. Jedna ze stěn je opatřena podrobnou mapou vnitrobloku. Foto: Simona Matúšová
Většina fasád karlínských Kasárna je zničená. Foto: Simona Matúšová
Vnější pohled na budovu pražské Invalidovny. Foto: Simona Matúšová
Vnitřní prostory nádvoří pražské Invalidovny. Foto: Simona Matúšová
Pohled na průčelí jedné ze součástí pražské Invalidovny. Foto: Simona Matúšová