Říká se, že člověk se začne cítit nesvobodný, jakmile pocítí ve svém životě zdi. Myšleny jsou pravděpodobně spíše zdi hypotetické, ale zaměřme se na zdi fyzické. Zdi mohou chránit, mohou ubližovat. Vězeň cítí stěnu své cely jako něco, co ho dělí od svobody. Strážci vidí vězeňské stěny jako něco, co je dělí od nebezpečí.
V průběhu historie vzniklo mnoho ikonických zdí, za dobrých i špatných okolností. Příkladem je dnes již z většiny zbořená Berlínská zeď, která byla symbolem utrpení pro obyvatele Německa a okolních států střední Evropy. Oddělila rodiny od sebe, představovala fyzickou bariéru v cestě za svobodou. Velká čínská zeď, impozantní kolos, za kterým jezdí turisté z celého světa, je podle odhadů výsledkem „masa a krve“ minimálně 400 000 lidí, kteří při stavbě zahynuli. Jeden ze sedmi divů světa, jehož původním účelem bylo zabránit mongolským nájezdům, je pro mnohé Číňany výsledkem odhodlání, odvahy a síly čínského národa. Například Izraelská bezpečnostní bariéra, série plotů a zdí oddělující území Izraele a Palestiny, je kontroverzní stavbou. Izraelité vnímají bariéru jako ochranu před palestinskými teroristy. Pro Palestince představuje symbol oprese a oddělení od okolního světa. Takových zdí by se dalo vyjmenovat desítky až stovky.
I Česká republika má svou známou zeď. Ačkoliv název Hladová zeď může přinášet negativní konotace, na rozdíl od zvýše zmíněných se jedná o stavbu s poměrně pozitivním příběhem.
Simona Matúšová