Za posledních 30 let se pětinásobně zvýšil počet dětí trpících obezitou. Na kulatém stole, který se věnoval nadváze a její prevenci u dětí a dospělých, to uvedl Jan Boženský z České obezitologické společnosti. Semináře se zúčastnila také bývalá pacientka s obezitou, pro kterou bylo během léčby důležité zejména pochopení ze strany praktického lékaře.
„Pochopení mezi mnou a praktickým lékařem pro mě bylo pro zvládnutí obezity velmi důležité,“ uvedla bývalá pacientka Iva Kadilaková. Edukační pobyty, kde se lidé s obezitou mohli setkat se specialisty, kteří jejich stav nezlehčovali, jí dle jejích slov pomohl.
Cílem těchto pobytů je podle předsedy České obezitologické společnosti (ČOS) Martina Haluzíka mít na pacienty více času. „Prakticky jim ukazujeme, co mohou se svým stavem dělat. Kupříkladu jaké fyzické aktivity jsou vhodné, jak by se měli stravovat nebo jak se vyhnout přejídání,“ uvedl předseda společnosti.
Obezita patří mezi zdravotní rizika. „Do budoucna bude třeba, aby se kladl větší důraz na preventivní programy, zejména u civilizačních onemocnění. Peníze, které musíme mnohdy zbytečně vynakládat na jejich léčbu, bychom mohli věnovat do moderních technologií a moderních léků,“ uvedl člen výboru pro zdravotnictví Petr Fifka (ODS), který akci zorganizoval.
Experti varují před dětskou obezitou
Na začátku 90. let trpěla obezitou tři procenta dětí, nedávná studie ale odhalila, že se toto číslo za 30 let zvýšilo na 16 procent. Počet dětí s nadváhou se za stejné období změnil ze sedmi procent na deset, uvedl Boženský s odkazem na studii dětských lékařů z roku 2021.
Někteří praktičtí lékaři však obezitu jako nemoc stále nevnímají. Pacientům doporučují pouze dodržovat pravidelný pohyb a zdravě jíst. Podle Haluzíka se lékaři snaží pacienta pochopit, nicméně jejich čas je omezený a na individuální přístup k pacientům s obezitou často nemají čas.
Člověka s nadváhou by zároveň okolí nemělo obviňovat. Podle člena výboru ČOS Jana Boženského totiž lidé za svou obezitu ve většině případů nemohou. „Snažíme se vysvětlovat, že pacient potřebuje celkovou podporu. Potřebuje chápat, že jeho problém není charakterovou vadou, ale že trpí chronickou nemocí,“ řekl Boženský.
„Léky dokážou dočasně pomoci někomu, kdo zdravý životní styl nedodržuje. Dlouhodobý efekt nicméně nastane až po změně celkového přístupu,“ zmínil Boženský. Pro úspěšné snížení hmotnosti je podle něj také nutná spolupráce více specialistů, například nutričních terapeutů nebo psychologů.
V současné době podle Haluzíka lékaři řeší problém, jak s pacientem o jeho váze mluvit, aby se vyhnuli obvinění z bodyshamingu. Lékař by podle něj měl o stavu pacienta mluvit neutrálně a přistupovat k němu s respektem, aby ho od řešení svého problému neodradil. „Zároveň bych ale chtěl varovat před hyperkorektností,“ uzavřel Haluzík.
Lukáš Cigánek