Několik posledních měsíců Evropa čelila energetické krizi. To zvýšilo ceny podnikatelům i domácnostem a ohrozilo tak hospodářský růst. Jak se můžeme připravit na budoucnost, která bude vyžadovat více ohleduplnosti k životnímu prostředí? A hrozí další výkyvy na trhu energií? Na tuto problematiku se zaměřuje Czech & Slovak Sustainability Summit. V dopoledních hodinách se kromě udržitelnosti řešila i energetické krize.
„Vždy je potřeba zavést energetický management. Nejšetrnější k životnímu prostředí je energie, kterou nemusíme vyrobit,” vysvětlil Martin Ander ze Svazu moderní energetiky. Z dat předložených na konferenci vyplývá, že energetická krize se podařila utlumit díky šetření, efektivnějšímu využívání zdrojů a nárůst popularity fotovoltaiky, kterému napomohly postupně snižující se náklady na zavádění obnovitelných zdrojů.
Důležité jsou i investice do komplexních renovací energeticky náročných budov, které jsou sice nákladné, ale z dlouhodobého hlediska výhodné. Dle Andera musí společnosti pokračovat v trendu výstavby energeticky soběstačných domů. Fotovoltaika a tepelná čerpadla se mají stát neodmyslitelnou součásti nízkonákladových výstaveb. „Toto vše je ochrana před nenadálým růstem cen energií na celosvětovém trhu. Zároveň to jsou investice do snížení znečištění ovzduší a udržitelnosti našeho životního stylu,” zdůraznil.
Zvládneme to bez jádra?
Ander však připouští, že se zatím nemůžeme spoléhat pouze na obnovitelné zdroje. „Myslím si, že naprosto nepochybné je pouze to, že podobnou cestou, jako Německo, se vydat zatím nemůžeme. Na tento krok se Němci dlouhodobě připravují. My se bez jisté podílu jádra v energetickém mixu neobejdeme – zatím je potřeba doplňovat obnovitelné zdroje něčím, co je více flexibilní,” reagoval na dotaz, zda se můžeme vzdát jádra.
„Co bych chtěl zdůraznit a je trendem do budoucna, je záležitost komunitní energetiky. Prostě stavět fotovoltaiku nebo větrnou elektrárnu v místech, kde jsou optimální podmínky a následně si energie sdílet přes distribuce,” dodal.
Udržitelný projekt roku
Završením konference bude soutěž Udržitelný projekt roku. Ta je určena pro firmy, které realizovaly nebo plánují realizovat nějaký projekt s pozitivním dopadem na životní prostředí. Vyhodnocení projektů provede odborná rada summitu složená z různých oborů a institucí, které mají blízký vztah k udržitelnosti a ekologii. Předsedou je. Vladimír Kočí z VŠCHT Praha, který se zabývá lidským vlivem na klimatické změny. Vyhlášení proběhne na galavečeru taktéž proběhne v prostorách WPP. Večerem provede moderátor Čestmír Strakatý.
Kryštof Horák