Už podruhé za týden se střetla vláda s opozicí na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Jednání o migračním paktu a jeho dopadech na Česko svolalo opoziční ANO. Ke kritice se pak přidalo i hnutí SPD. Naopak vláda v něm vidí sice nedokonalé, ale aktuálně nejlepší možné řešení. „Jsem za schválení i téhle okleštěné verze rád. Kdyby ji Evropský parlament neschválil, byli bychom znovu v bodě nula,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Rozhodně není dokonalý, ale je to jednoznačný posun směrem, který dává základ pro další migrační koncepty.“
Odlišný pohled na věc vyjádřil předseda ANO Andrej Babiš, který si vzal slovo jako první. Začal tvrdou kritikou dohody i kabinetu Petra Fialy (ODS). „Fialův a Rakušanův migrační pakt je mega prů*er, účelová lež. Máme nejprolhanější vládu od vzniku samostatné České republiky,” prohlásil. Další část svého bezmála hodinového projevu četl mediální titulky, které podle něj ukazují na nezvládnutou situaci: „Migranti znásilnili ženu před zraky jejího přítele, v Německu přitom žijí nelegálně už roky,” citoval. „A tohle může být za pár let realita i v České republice,“ varoval. „Nechci, aby se v Česku naše ženy a dívky bály v noci vyjít ven a naše většinová společnost se musela přizpůsobovat nepřizpůsobivé agresivní menšině.”
„Migrací jsme strašeni už léta. Je to téma, které se vždycky vytáhne v předvolebním čase. Politika strachu se bohužel vyplácí. Já nebudu strašit naše lidi a nebudu používat klasický instrument populistických politiků,“ odmítl Babišova slova Rakušan. I když sám stoprocentně s obsahem paktu nesouzní, je podle něj lepším řešením než zachování současného stavu politiky EU.
Zatímco dosud zazněla ve Sněmovně pouze kritika paktu, Rakušan uvedl jeho pozitiva: „Je pár velmi užitečných věcí, které obsahuje a které schválně kolegové přede mnou vůbec nezmínili. Zlepšuje se screening a kontrola migrantů. Budou se jim povinně nabírat biometrické údaje,“ jmenoval a dále doplnil například systém hraničních procedur. Ten pošle migranty, kteří nesplňují pravidla pro získání azylu, do detenčních zařízení, kde projdou zrychleným návratovým řízením. Zároveň nebudou podle nových pravidel vůbec považováni za ty, kteří vstoupili na území Evropské unie.
Ke slovu se na jednání dostalo jen šest poslanců, tři vládní a tři opoziční. V půl třetí odpoledne byla mimořádná schůze přerušena a zákonodárci pokračovali v interpelacích k řádné 98. schůzi z minulého týdne.
Autorka: Rosalie Machartová
Foto: Dominik Fiala