V Praze odstartoval osmý ročník Týdnů mediálního vzdělávání pořádaný organizací Jeden svět na školách. Letošní novinkou je celodenní veletrh pro studenty i pedagogy. Akce s cílem prohloubení mediální gramotnosti a upevnění principů kritického myšlení návštěvníkům nabídla semináře a debaty na téma nezávislost médií a její role v demokracii.
Svoboda českých médií, zpravodajská objektivita, stinné stránky TikToku nebo vliv umělé inteligence na mediální sféru, tato i další témata otevřela debaty a workshopy pro studenty i širokou veřejnost z celé ČR. Návštěvníci, kteří do galerie DOX přijeli dle organizátorů z více než 250 škol z celé republiky, si tak mohli od 9 hodin dopoledne až do 5. hodiny odpolední v různých auditoriích zvolit kterýkoliv ze vstupů.
Jednou z částí programu byla panelová diskuze o aktuálním stavu svobody českých a slovenských médií moderovaná novinářkou Janou Peroutkovou. Posluchači si zde vyslechli náhledy osobností jako šéfredaktora deníku Respekt Erika Taberyho, Pavlíny Nečáskové z Českého Rozhlasu nebo Matúša Kostolného, šéfredaktora slovenského Denníku N.
„Jako novinář se u nás cítím bezpečně. Svoboda slova je tu podle mě nadále široká, ale horší je to s ekonomickou kondicí médií a s vlivem majitelů na redakční obsah,y řekl Tabery. „Máme silná veřejnoprávní média a jako novináři můžeme svobodně tvořit“, souhlasila Nečásková.

„Už Mečiar se pokoušel zničit veřejnoprávní média, a to nás novináře spíš posílilo,” vyjádřil se Kostný k situaci na Slovensku. „Naše síla je větší než Ficova. Vydrželi jsme devadesátky a vydržíme i tohle. Slovenská veřejnoprávní média nikdy nebyla na úrovni těch českých. A teď když mají snad zaniknout, je to velký zásah do slovenské žurnalistiky,“ dodal k plánovaným proměnám slovenských médií.
Předmětem diskuze byla i vražda novináře Kuciaka. „Po vraždě Kuciaka jsme začali k výhružkám přistupovat více opatrně“, říká Tabery. „Kolegovi opakovaně vyhrožovali zastřelením a policie nám řekla, že jako novináři musíme snést vyšší míru kritiky…“„Nechápu, že i přes závažnost okolností, které k tragické smrti vedly, se politici nepoučili a nadále nám vyhrožují”, dodal Kostolný.
Novináři v debatě připomněli, že v době, kdy se politici mohou sami prezentovat na sociálních sítích a vyhýbat se tak veřejné kontrole v podobě žurnalistických pořadů, je nutné přistupovat ke sdíleným informacím kriticky. Nástrojem k ověřování pravdivosti jimi sdílených informací pak může být právě novinářská práce která fakta podrobuje hlubší kontrole.
Autor: Anna Slámečková