Pokud toužíte po výletu, který nejen rozšíří vaše poznatky o temných dobách naší historie, ale také posílí vaši empatii a porozumění, navštivte nově otevřený Památník holocaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Toto místo, veřejnosti přístupné od května 2024, představuje pokrok v uznání a respektování památky obětí romského holocaustu.
Komplex v Letech nadchne už svou polohou. Leží totiž uprostřed klidné, nerušené přírody. Součástí je nově vytvořený památník, který tvoří kruh s kovovými paprsky symbolizující oběti a také návštěvnické centrum, v němž si příchozí mohou prohlédnout stálou expozici nazvanou Paměť místa a místo paměti. Výstava využívá autentické vzpomínky pamětníků k představení historických souvislostí a osobního utrpení a zároveň poskytuje hmotné doklady o romské komunitě držené v táboře. Další informace si je možné přečíst zde.
Nejdříve koncentrační tábor, poté smradlavý vepřín
Historie místa, kde vyrostl památník, je poznamenaná temnotou nelidských podmínek a utrpení. V roce 1942 zde byl zřízen pracovní, ale fakticky koncentrační tábor určený pro Romy a Sinty. Nacisté ho nazývali „cikánský tábor v Letech.“ Během jeho provozu zde nacistický režim věznil celkem více než 1300 osob, které čeští dozorci nutili pracovat přes deset hodin denně. Nedostatek potravin a špatná hygiena vedly k šíření nemocí, a úmrtnost byla vysoká, zemřelo tu nejméně 335 osob. Přes 500 vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Krutost zdejších podmínek podtrhuje i fakt, že z 36 v táboře narozených novorozenců přežilo jediné. Vyprázdněný tábor byl už v roce 1943 vypálen a srovnán se zemí.
Po válce místo upadlo v zapomnění. Komunisté se v 70. letech rozhodli jen několik metrů od bývalého tábora zřídit velkokapacitní vepřín, což jen podtrhlo lhostejnost režimu vůči tragédii romského holocaustu. Ačkoliv na místě bývalý prezident Václav Havel v roce 1995 odhalil skromný pomník, vepřín nadále fungoval a každoroční připomínka válečných krutostí tak probíhala za všudypřítomného zápachu. Vše se začalo měnit k lepšímu až v roce 2018, kdy český stát místo po dlouhých letech koupil za 450 milionů korun. Správcem areálu se ve stejné době stalo Muzeum romské kultury, které začalo pracovat na důstojném uctění památky zdejších romských obětí holocaustu. Velkým krokem k vytyčenému cíli byla demolice vepřína v roce 2022.
Díky nezlomnému úsilí aktivistů a příbuzných obětí se prostor proměnil na důstojné místo památky a vzpomínky. Areál není pouze místem smutku, ale i inspirací k akci a účasti ve veřejné diskusi o lidských právech a toleranci. Jana Kokyová, předsedkyně Výboru pro odškodnění romského holocaustu a také zástupkyně potomků přeživších na slavnostním otevření připomněla, že genocida Romů se rodila z předsudků a nenávisti. Ty jsou ale podle ní ve světě stále přítomny a je potřeba proti nim i nadále bojovat.
Zdeněk Serinek, vnuk romského partyzána Josefa Serinka, ve svém projevu při otevření vyjádřil naději, že památník bude místem trvalé vzpomínky a varováním před opakováním minulých hrůz.
Moderní místo plné vzpomínek, ale i zamyšlení
Komplex je také architektonickým klenotem, jenž svou moderní a respektující estetikou dodává místu důstojnost a vážnost. Jeho umístění v krajině u Písku umožňuje spojit návštěvu s klidným a pohodovým pobytem v přírodě, případně vyjet do nedalekého Písku. Výlet je vhodný i pro vozíčkáře.
Návštěva Památníku holocaustu Romů a Sintů v Letech u Písku je morálním a emocionálním zážitkem k zamyšlení a místo nejen ctí oběti, ale také symbolizuje naději a odhodlání bojovat proti nenávisti a nespravedlnosti ve světě, proto bezpochyby stojí za návštěvu.
Autor: Natálie Marie Vaňková